W środowisku oświatowym coraz częściej słychać głosy o potrzebie stworzenia specjalnego kodeksu postępowania nauczycieli, opartego na zasadach etycznych. Pracę nad tymi zagadnieniami podjął między innymi ZNP, który opracowuje: “Deklarację etyki zawodowej nauczyciela – członka Związku Nauczycielstwa Polskiego”. Potocznie o dokumencie mówi się „Kodeks etyki nauczyciela”.

Jak wiadomo prawo ma funkcje edukacyjne, a zatem tego rodzaju zapisy będą kształtowały świadomość nauczycieli. Zważywszy zaś na liczebność tej organizacji oddziaływanie dokumentu może być znaczące. Poza tym, choć opracowywany kodeks odnosi się bezpośrednio do członków macierzystego Związku, to w momencie, gdy stanie się elementem ogólnopolskiej debaty, będzie miał wpływ na kształtowanie postaw nauczycielskich w ogóle. Z tego względu warto przyjrzeć się jakie są jego źródła i motywacje stanowienia (…).

Powyżej fragment artykułu, który ukazał się w najnowszym numerze kwartalnika “Cywilizacja” (nr 38). Kwartalnik można nabyć w → Księgarnii Internetowej Fundacji Servire Veritati.


 

Pobierz bezpłatny Raport:

Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń                                      

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach pochodzących od Dariusza Zalewskiego, który jest administratorem danych osobowych. Ze szczegółami usługi i danymi adresowymi administratora zapoznałem się w Polityce Prywatności.

POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione NOWOŚĆ!
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________