Dwa lata temu przygotowałem i przez pewien czas upowszechniałem jedyny w swoim rodzaju dokument: “Ratio Studiorum Edukacji-Klasycznej.PL”. Jest to propozycja zapisów do statutu szkoły zgodnego z modelem wychowania, który staram się popularyzować na tym blogu. Teraz można go pobrać ponownie.

Unikalny tekst

Proponuję dokument jedyny w swoim rodzaju. Opisuje on założenia szkoły (a właściwie szerzej: systemu dydaktyczno – wychowawczego), tworzonej na gruncie klasycznym i katolickim. Punktem odniesienia jest głównie myśl starożytna i średniowieczna (św. Tomasz z Akwinu).

Jego wyjątkowość polega na tym, że mało kto dzisiaj pisze statuty szkolne, wzorując się na myśli św. Tomasza czy jego kontynuatorów (o. J. Woronieckiego) i dodatkowo, dostosowuje całość do współczesnych realiów.

Dla kogo przeznaczony jest dokument?

Dokument ma formę statutu i swoją nazwą nawiązuje do słynnych regulaminów szkół jezuickich (patrz zdjęcie obok).  Zawiera cele kształcenia i wychowania, wskazuje na metody, formy, środki oraz określa zadania nauczycieli. Nie jest to jednak dokument prawny, lecz raczej manifest pedagogiczny, dlatego przy stosowaniu jego zapisów należy poradzić się osób kompetentnych w zakresie prawa oświatowego.

Przeznaczony jest głównie dla nauczycieli, dyrektorów oraz przedstawicieli organów prowadzących szkół zainteresowanych takim modelem kształcenia. Mogą oni wykorzystać jego zapisy (według własnego uznania) w statutach czy regulaminach szkolnych. (Proszę tylko o wzmiankę z jakiego źródła korzystano.)

Ale uwaga! Skorzystają z niego również rodzice czy osoby domowo edukujące dzieci. Ratio Studiorum Edukacji-Klasycznej PL jest bowiem taką małą konstytucją klasycznego wychowania i edukowania dzieci. Dlatego nie można ograniczać go do jednej grupy zawodowej.

Jak można pobrać Ratio Studiorum Edukacji-Klasycznej.PL?

Każdy może go pobrać w formacie PDF. Proszę tylko o spełnienie jednego warunku, który pomoże mi w upowszechnianiu idei Edukacji Klasycznej.

Klikając w przycisk poniżej, dzięki specjalnej aplikacji, Czytelnik poleca fanpage Edukacji-Klasycznej na swoim profilu na Facebooku. Proszę o wpisanie np.: “Zachęcam do polubienia tej strony o edukacji”. Zaraz potem pojawi się link po kliknięciu w który będzie można pobrać dokument w PDF.

Takie “zadanie”  nic nie kosztuje, za to dla mnie jest olbrzymią pomocą w dotarciu do Czytelników i upowszechnianiu treści głoszonych na blogu.

Zapraszam do pobrania dokumentu. Proszę kliknąć w przycisk poniżej:Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________