Zbuntowana młodzież posiada zadziwiającą łatwość rozmijania się z prawdą. Wielu młodych ludzi kłamie niemal automatycznie, uważając ten sposób postępowania za naturalną broń  w walce z “silniejszym wrogiem”, tzn. dorosłymi.  Kłamstwo dotyczy zazwyczaj  zachowania, obowiązków szkolnych czy relacji z rodzicami.

Jednocześnie słyszy się diagnozy, że omawiana wada jest ubocznym skutkiem okresu “buntu młodzieńczego”, czyli zmian związanych z dojrzewaniem. W konsekwencji – jak się sugeruje – może wynikać ze specyficznego stanu mózgu w tym okresie czy wiązać się z procesami zachodzącymi w organizmie.
O ile zwiększone pobudzenie nerwowe do pewnego stopnia można wiązać ze zmianami związanymi z okresem dojrzewania, to kłamstwo nie wynika bezpośrednio z faktu wystąpienia pewnych zjawisk biologicznych w organizmie.  Jest ono rezultatem braku odpowiedniej formacji moralnej i religijnej. W większości przypadków wiąże się z odejściem od Boga i zaniedbaniami w sferze wychowania religijnego.
Lekarstwem na ten stan jest głęboka przemiana duchowa, zbliżenie do Boga, uwrażliwienie sumienia i w konsekwencji wypracowanie cnoty prawdomówności. Szukanie pomocy u psychologa (co jest częstą reakcją rodziców w takich przypadkach) i traktowanie go jako swoistego magika czy cudotwórcę, mija się z celem. Przyczyna jest bowiem natury moralnej, a nie psycho-biologicznej.

Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________