UWAGA! OD WRZEŚNIA DO ODWOŁANIA MOJA STRONA SPRZEDAŻOWA KURSY-ZALEWSKI.INFO JEST NIECZYNNA. ZACHĘCAM DO ZAKUPÓW W KSIĘGARNIACH ZAPRZYJAŹNIONYCHModa na odchudzanie, bieganie, dźwiganie ciężarów (siłownia) rozpowszechniła się na dobre. Można stąd wyciągnąć wniosek, że tzw. współczesny człowiek potrafi jednak poderwać się z fotela przed telewizorem i pracować nad sobą, przezwyciężając słabości.

Innymi słowy – nie jest z nim tak źle.

Można nawet pomyśleć, że w pewnym sensie trenerka fitness i trener kulturystyki skutecznie kultywują ideę… pracy nad charakterem, motywując ludzi do ćwiczeń, wysiłku fizycznego czy wyrzeczeń.

Jest jednak, pewne “ale”, które robi znaczącą różnicę.

Rzeczywiście, ćwiczenia fizyczne w pewnym sensie kształtują charakter, ale nie łudźmy się. W tradycyjnym modelu pracy nad sobą cel jest inny.

Różne motywacje

Istnieje kilka głównych czynników motywujących  człowieka do pracy nad sobą. Przyjrzyjmy się dwóm z nich: “pieniądzom” i “urodzie”.

To dla pieniędzy – wstaje on rano i idzie na 6.30 do pracy; to dla nich, jako biznesmen popada w pracoholizm. Zdobyć kasę: oto cel pracy nad własną produktywnością, oszczędnym wykorzystaniem czasu itp.

To dla urody (sylwetki) – wiele dziewczyn odchudza się, a chłopaki podnoszą hantle.

Jednak kształtowanie charakteru w kontekście chrześcijańskim wynika z innej motywacji. Doskonali nas z uwagi na wieczność. Dzięki silnemu charakterowi panujemy nad sobą, formujemy cnoty, aby lepiej (jeśli można tak napisać) współpracować z Panem Bogiem w dążeniu do Nieba.

Usprawnienie doczesne czy wieczne?

Usprawnianie, które ma na celu tylko i wyłącznie doczesny aspekt – nie mieści się w tym ideale. Przy czym, aby uniknąć nieporozumień, podkreślę, że troska o pieniądze czy wygląd nie jest zła sama w sobie, ale musi być rozumiana w szerszym, “wiecznym” kontekście, poszukując zdrowego umiaru.

Dlatego… pracowitość, która daje utrzymanie rodzinie – tak; ale podejście w rodzaju: “tylko kasa się liczy” – już nie.

Rozsądna troska o własny wygląd skorelowana ze skromnością – tak; ale przesada związana z kultem niemal anorektycznej sylwetki – nie.

Jak widać wszystko można, lecz zawsze trzeba pamiętać o motywacji i zdrowym umiarze. Współczesne mody kierują się zaś motywację: doczesną, przyziemną, materialną, dlatego nie można utożsamiać tradycyjnego kształcenia charakteru z zachowaniami, będącymi skutkiem tych mód.

Trenerka fitness i trener kulturystyki może ćwiczą jakieś elementy charakteru (tzw. silnej woli), ale – powtórzmy jeszcze raz – cel tej pracy jest inny.


PS. MOJE KSIĄŻKI DO NABYCIA W ZAPRZYJAŹNIONEJ KSIĘGARNI >>> SPRAWDŹ


Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


-