Przy okazji wczorajszego wpisu o francuskich studentach, mających problemy z ortografią, jeden z komentatorów zwrócił mi uwagę na istnienie współczesnego języka obrazkowego. Język nazywa się ZLANGO i został wymyślony przez izraelskich naukowców. Obecnie wykorzystywany jest nawet w jednej z polskich sieci komórkowych do przesyłania wiadomości.

Oto jeszcze kilka innych informacji na temat nowego języka:

Choć Zlango obejmuje niewiele ponad 200 słów, język staje się coraz bardziej popularny nie tylko w cyberprzestrzeni; przetłumaczono już na niego pierwsze książki. Największą jego zaletą jest intuicyjne odczytywanie znaczenia poszczególnych piktogramów. Przykładowo, przymiotnik “brzydki” to wizerunek kaczątka, a “piękny” – dorodnego łabędzia. Obrazek mózgu oznacza “mądry”, przekreślony mózg -“głupi”.

Upowszechnienie takiego języka w szkolnictwie mogłoby rozwiązać wiele problemów. Młodzież nie musiałaby borykać się z problemem dysleksji czy z dysortografią. Jest tylko jeden problem, na który zwrócono uwagę na portalu pablik.pl:

Eksperci twierdzą jednak, że korzystanie z uproszczonych języków, powoduje że po prostu upraszczamy się umysłowo 😉 Ciężej jest nam składać pełniejsze zdania, czy też zrozumieć długie teksty. W polskich szkołach, często nauczyciele języka polskiego obserwują, jak uczniowie wpisują w wypracowania słówka ’se’, wklejają buźki, czy piszą skrótami z czatów, bądź SMS-ów.

No cóż… Obowiązek mówienia pełnymi zdaniami nie jest przecież obligatoryjny. A poza tym, zawsze można zbudować sztuczne jaskinie, żeby było bardziej swojsko…Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________