Książki Bogny Białeckiej przedstawiają chrześcijańską wizję wychowania. Autorka jest doświadczonym psychologiem. Jej najnowsza praca: “Miłość i autorytet”, została napisana wraz z Beatą Nadolną i nosi podtytuł: “Jak wychowywać dzieci po chrześcijańsku i ustrzec je przed zagrożeniami”.

Temat zagrożeń jest dzisiaj szczególnie aktualny.
Współczesny świat, czy to w przebraniu reklamodawców czy ideologów, próbuje porwać nasze dzieci. A zagoniony rodzic musi w jakiś sposób znaleźć sposób na tą agresję.

Miłość i autorytetAutorki wskazują rodzicom w jaki sposób radzić sobie z agresywną ideologią gender, propagandą tzw. edukacji seksualnej czy cyberprzemocą wśród najmłodszych. Zagadnienia te zostały wnikliwie przeanalizowane i prowadzą rodziców do konkretnych wniosków.

Osobiście zainteresowały mnie rozdziały poświęcone kwestiom ideologizacji wychowania. Mowa w nich między innymi o antypedagogice czy rodzicielstwie bliskości.

Bogna Białecka zwraca uwagę na groteskowość ideologizacji w zderzeniu z praktyką. Przytacza np. wypowiedź jednej ze zwolenniczek antypedagogiki, która będąc z dzieckiem w przychodni “nie została zrozumiana przez lekarkę”. Dziecko nie chciało się poddać badaniu. Matka zamiast przerwać te fochy, “empatycznie” wyjaśniała dziecku “dlaczego to takie ważne”. Lekarka straciła cierpliwość i nie miała wyrozumiałości dla antypedagogicznych metod, ale trudno jej się dziwić, gdy za drzwiami czeka mnóstwo chorych i płaczących dzieciaków.

Dodam jeszcze, że jako alternatywę dla tych współczesnych mód i trendów wychowawczych Bogna Białecka proponuje między innymi powrót do… edukacji klasycznej.

Warto też podkreślić wkład Beaty Nadolnej w powstanie tej książki. Jest ona dyrektorką przedszkola im. Św. Aniołów Stróżów w Poznaniu. Praktyczna perspektywę widać w tekstach Autorki. Bo mówić: “jak należy wychowywać dzieci?”, to jeszcze nie to samo, co wychowywać w rzeczywistości. A Beata Nadolna wie z własnego doświadczenia, co działa, a co nie działa w wychowaniu małych dzieci. Bardzo ciekawy jest Jej rozdział o uniwersalnych zasadach wychowawczych, które w dużej mierze odwołują się do cnót.

W odpowiedzi na antypedagogikę Beata Nadolna daje wiele praktycznych rozwiązań, np. jak wdrażać do posłuszeństwa, szacunku itp. Bardzo ważny jest ostatni rozdział książki, w którym Autorka, zachęca by powierzyć dzieci opiece Matki Bożej.

Tych kilka wątków przytaczam na zachętę. Książka liczy 350 stron. Została wydana w Krakowie (2014) przez wydawnictwo eSPe.