W tym roku minęła już 4 rocznica śmierci o. Prof. Mieczysława Krąpca – niewątpliwie największego polskiego filozof XX wieku. Chciałbym Czytelnikom Edukacji-Klasycznej.PL zwrócić uwagę na tę charyzmatyczną postać. Zamiast silić się na przedstawianie dorobku naukowego, czy biografii, podzielę się pewną opowiastką z życia wziętą.

To było jesienią 2006 lub 2007 roku. Lubelski “Sokoł” organizował zjazd swoich organizacji z całej Polski w Kozłówce pod Lubartowewm. Znajduje się tam Pałac Zamoyskich, który dzisiaj służy jako muzeum. W Pałacu są także sale konferencyjne. Ojciec Profesor miał wygłosić wykład formacyjny dla uczestników “Sokolego” zlotu.

Cóż, moje zadanie było dosyć prozaiczne – robiłem za szofera. Miałem przywieźć Ojca samochodem z Lublina do Kozłówki i później odwieźć. Tak też się stało. W związku z faktem, że przyjechaliśmy trochę wcześniej i musieliśmy czekać na wykład, miałem okazję porozmawiać i podpytać o interesujące mnie kwestie.

Wypytywałem o różne rzeczy, ale jedna odpowiedź zapadła mi najbardziej w pamięci. Teraz nie powtórzę jej dosłownie, ale mniej więcej brzmiała tak:

“Rób pan co robisz i nie oglądaj się na innych. Rób to dobrze i wytrwale, a ludzie sami się znajdą i pomogą.”

To jedna z takich myśli, która dociera do głębi człowieka. Być może dla kogoś innego, w innej sytuacji życiowej, nie byłaby aż tak odkrywcza. W moim przypadku było inaczej. Zrozumiałem, że nie ma sensu tworzyć nowych organizacji, chodzić za ludźmi, narzekać, że się źle dzieje – trzeba samemu coś robić, a ludzie sami się znajdą.

Na tym polegała wielka mądrość byłego Rektora KUL-u, że nie tylko teoretycznie znał filozofię, ale potrafił ją przekuć na praktykę. Temu zresztą nie należy się dziwić, gdyż był filozofem – realistą.

Fotografia: Strona O. M. KrąpcaZapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________