Choć temat już trochę przebrzmiały, pozwalam sobie przedrukować “List otwarty do ministra Bohdana Zdrojewskiego”, zamieszczony na stronie Fundacji Servire Veritati Instytutu Edukacji Narodowej. Z Instytutem współpracuję od lat. Jest to chyba najbardziej zasłużona w Polsce instytucja dla krzewienia pedagogiki klasycznej.

 

Szanowny Panie Ministrze,

Zapoznaliśmy się z wynikami naboru programu Wydarzenia artystyczne – Czasopisma w roku 2011, z których wynika, iż kilkadziesiąt wartościowych czasopism, w tym wydawany przez Fundację Servire Veritati kwartalnik „Cywilizacja. O nauce, moralności, sztuce i religii”, po raz kolejny zostało pozbawionych finansowego wsparcia.

W sytuacji zapaści na rynku czytelniczym, którą dodatkowo pogłębia fakt wprowadzenia podatku VAT na książki i czasopisma, potrzebna jest pilna i konkretna pomoc Szanownego Pana Ministra dla wartościowych pism reprezentujących różnorodne środowiska i od wielu lat dynamicznie się rozwijających – pomimo braku państwowego wsparcia, czego najlepszym przykładem jest kwartalnik „Cywilizacja”.

Kwartalnik ma zasięg ogólnopolski (trafia również do Polonii), wydawany jest od blisko 10 lat w świetnym opracowaniu graficznym i edytorskim, siedziba redakcji mieści się w Lublinie, mieście styku wielu kultur i tradycji, łączy ok. 200 znakomitych autorów z wielu, nie tylko lubelskich, środowisk kulturalnych i naukowych, w tym prezentuje unikatowy dorobek Filozoficznej Szkoły Lubelskiej i lubelskiej pedagogiki personalistycznej, ambitnie porusza zagadnienia kultury rozumianej całościowo, a więc obejmującej dziedzinę ludzkiego poznania (nauka), działania (moralność), wytwarzania (sztuka) i religijności jako ogniskowej każdej kultury. W tym roku m.in. planowany był numer 37 pt. „Polska i polskość w skarbcu kultury i historii”, którego celem jest ukazanie specyfiki i bogactwa narodowej kultury.

Przedstawioną na stronie Ministerstwa ) listę dofinansowań wybranych czasopism odbieramy jako rażącą niesprawiedliwość w rozdziale publicznych pieniędzy oraz dyskryminację reprezentowanego przez kwartalnik „Cywilizacja” środowiska lubelskiego.

Cała kwota dofinansowania została rozdysponowana między 37 czasopism, z których niektóre dostały wsparcie rzędu stu tysięcy złotych, przy czym inne wartościowe pisma, punktowane zaledwie kilka punktów mniej, nie otrzymają nic.

Pragniemy ponadto przypomnieć, że po raz kolejny wniosek o wsparcie dla kwartalnika „Cywilizacja” został potraktowany odmownie.
Jeśli taki kwartalnik jak „Cywilizacja” nie może liczyć na wsparcie Pana Ministra, to w istocie iluzoryczna jest troska i pomoc MKiDN dla polskiej kultury humanistycznej i polskiej twórczości.

Szanowny Panie Ministrze,
W imieniu Redakcji, szerokiego kręgu naszych Autorów, Czytelników i współpracowników w kraju i za granicą, prosimy o ponowne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie kwartalnika „Cywilizacja. O nauce, moralności, sztuce i religii” oraz udzielenie wsparcia, na które w naszym przekonaniu w całej rozciągłości zasługuje.

Z poważaniem

Zarząd Fundacji Servire Veritati
Instytut Edukacji Narodowej

 

cyt. za: www.ien.pl

Mój komentarz:

Konserwatysta pewnie zakrzyknie – nie żebrajcie od nich, tylko sami zdobywajcie fundusze. Rzecz w tym, że w praktyce jest to niemożliwe. Przedsiębiorców prawicowych chętnych do łożenia na takie czasopisma jest niewielu, a ci co są, i tak dokładnie oglądają każdy grosz.  

Nawet tak popularne czasopisma jak “Fronda”, starają się o dotację.  Każdy kto zajmuje się tego typu działalnością wie, jak trudno jest się przebić z ofertą bez wsparcia mediów czy utrzymać wysoki, merytoryczny poziom pisma, bez godziwego honorarium dla autorów itp.

Oto przykład, jak wybory polityczne przekładają się na powolne obumieranie inicjatyw pedagogicznych utrzymanych w klasycznym duchu. Kolejne cztery lata – mało kto przetrwa.Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________