UWAGA! OD WRZEŚNIA DO ODWOŁANIA MOJA STRONA SPRZEDAŻOWA KURSY-ZALEWSKI.INFO JEST NIECZYNNA. ZACHĘCAM DO ZAKUPÓW W KSIĘGARNIACH ZAPRZYJAŹNIONYCHCodzienna dyscyplina kształtuje wolę i charakter dziecka. Bez niej nie można wyobrazić sobie dobrego  wychowania. Szczególnie istotne jest to w pierwszych latach życia dziecka. Dlatego rodzice i nauczyciele powinni w tym okresie trzymać się

pewnych sprawdzonych sposobów na wzmocnienie woli dziecka. Poniżej 9 ważnych reguł postępowania.

1. Nie wyręczaj dzieci. Wychowanie nadopiekuńcze, “pod kloszem”, jest szkodliwe między innymi z tego powodu, że nie uczy samodzielnego podejmowania decyzji. Jeśli wszystkie prace wykonujemy za dziecko ono nigdy nie dowie się co to wolny wybór i nie będzie umiało panować nad wolą.

2. Pamiętaj o dyscyplinie. Bądź konsekwentny w swoich decyzjach wychowawczych. Podjęte sankcje  powinny być skutecznie egzekwowane.

3.  Zwalczaj roztargnienie. Wolę najczęściej kształtuje się w małych sprawach. Jeżeli dziecko przerywa wykonywane zajęcie, np. ubieranie bądź porządki, przypomnij mu co właśnie robi. Najlepiej w takich przypadkach wyznaczyć czas na wykonanie zadania. Z podobnych przyczyn należy dbać o staranne mówienie, regularne odrabianie lekcji itp.
4.  W związku z powyższym – kształtuj cnoty moralne, takie jak np. punktualność, pracowitość, cierpliwość, wytrwałość itp. Uformowana cnota sprawia, że wola w pewnym sensie przyzwyczaja się do wykonywania dobra i człowiek nie musi już za każdym razem walczyć ze swoją słabością z taką determinacją, jak wcześniej.
5. Limituj przyjemności. Wolę osłabia wszelkie dogadzanie własnym słabostkom. Dlatego warto ograniczyć słodycze, gry i filmy. Zrezygnować z kupowania niepotrzebnych prezentów.

6. Wprowadź zasadę odmówienia sobie jednej rzeczy w ciągu każdego dnia.

7. Staraj się hartować dziecko (oczywiście z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku).

8. Dbaj o wypoczynek i regenerację sił podopiecznych; wycieńczenie fizyczne osłabia także siły duchowe.

9. Pamiętaj o wzmacnianiu motywacji dziecka, np. przez powtarzanie pewnej sentencji moralnej czy rozwój formacji duchowej. Wiara ma ogromny wpływ na sferę motywacyjną.

Już tych kilka wskazówek stosowanych konsekwentnie pomoże w uformowaniu silnej woli dziecka, która nieodzowna jest w życiu. Szczególnie istotna jest zaś w wieku dojrzewania, gdy wpływ grupy rówieśniczej na dorastające dziecko jest bardzo duży. Bez niej nie przeciwstawi się ono wpływowi kolegów.Literatura: Jennifer Macon-Steele, “Porady na poprawienie woli dziecka” (za stroną internetową Asocciated Contend).
Stephen Mills, “Jak doskonalić silną wolę?” (za stroną internetową Rat Race Trap).
Dariusz Zalewski, “Wychować człowieka szlachetnego”, Lublin 2003,2006.


PS. MOJE KSIĄŻKI DO NABYCIA W ZAPRZYJAŹNIONEJ KSIĘGARNI >>> SPRAWDŹ


Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


-