O tym czy polecenie zostanie wysłuchane decydują dwie rzeczy: autorytet jaki posiadamy oraz stopień zakorzenienia danej wady u dziecka, którą próbujemy przezwyciężyć poleceniem.

Im autorytet większy a wada słabsza (lub całkowicie wyeliminowana), tym prawdopodobieństwo wysłuchania polecenia rośnie. Jeśli zaś autorytet mamy niewielki, a wada jest rozbudowana, trudno spodziewać się posłuchu u dzieci.

Nasze działania powinny iść zatem dwukierunkowo. Musimy dążyć do wzmacniania autorytetu oraz  eliminować wady. Jednak, żeby wyeliminować wadę musimy wydać polecenie. Ale jak wydawać polecenia, skoro wady powstrzymują ich wykonywanie?

Stopień nasilenia danej wady

Przy wydawaniu polecenia musimy uwzględniać stopień nasilenia danej wady. Jeśli będzie zbyt bardzo rozbudowana, nawet nasz duży autorytet może nie wzbudzić wystarczającej motywacji do jej przezwyciężenia.

Posłużmy się przykładem. Załóżmy, że nasz syn jest – umiarkowanie leniwy. Jeśli każemy mu posprzątać piwnicę, co wymaga długotrwałego wysiłku, prawdopodobnie się zbuntuje. Ale, jeśli polecimy mu posprzątać pokój czy biurko – może być łatwiej.

Jak widać wada zazwyczaj nie ma charakteru totalnego, ale ujawnia się częściowo, w różnych aspektach czy wymiarach funkcjonowania. Jeśli będziemy rozsądnie stawiać wymagania – unikniemy kłótni.

Wymagania wykonywalne

Znając wadę naszego syna/córki stawiajmy wymagania wykonywalne. Pamiętajmy, że już samo regularne stawianie wymagań stabilizuje walkę z wadą, czyli przyzwyczaja do jej pokonywania. Innymi słowy – niech syn nauczy się regularnie sprzątać pokój i dopiero wtedy wysyłajmy go do piwnicy.

Zatem: stosując zasadę stopniowania strudności przy wydawaniu poleceń minimalizujemy ryzyko buntu. A jednocześnie stopniowo wyprowadzamy dziecko z wady i formujemy cnotę.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy przymykać oczy na ewidentnie złe zachowania. W tym przypadku chodzi jednak o większość codziennych sytuacji domowych, w których stosując powyższą wskazówkę unikamy przesileń (kłótni), a jednocześnie poprzez racjonalne podnoszenie poprzeczki wyprowadzimy dziecko z wady.

Ikona wpisu: Openclipart.orgZapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________