Padło już sporo propozycji do naszego kanonu lektur. Stosunkowo najmniej jest pomysłów na  książki dla  najmłodszych (3-6 lat). Wiemy już, że w tym wieku należy czytać dzieciom opowieści o charakterze religijnym.

Jakie jeszcze inne lektury warto tu wykorzystać? Od razu trzeba podkreślić, że regularne czytanie wpływa bardzo pozytywnie na rozwój intelektualny dziecka. Naprawdę warto pół godziny dziennie poświęcić na tę czynność, zamiast wyręczać się “nianią” komputerową czy telewizyjną. Efekty zauważymy bardzo szybko.

Dla zapracowanych jest rozwiązanie pośrednie. W ostateczności można wspomagać się od czasu do czasu nagraniami audio. Wiele księgarń internetowych proponuje bajki dla najmłodszych .
Wspomniałem o bajkach. Spotkałem się z opinią, że duża część z nich nie ma walorów wychowawczych. A to są zbyt brutalne (palenie Baby Jagi w piecu), a to gnostycko-magiczne (wątki z czarnoksiężnikami, zaczarowanymi kulami itp.). Dlatego wiele osób uważa, że najlepsze są te, w których zwierzęta personifikują ludzkie cechy oraz takie, w których ukazana jest walka dobra ze złem.

Szczerze powiedziawszy nie byłem aż takim rygorysto w stosunku do swoich dzieci, by nie czytać im opowiastek o “Jasiu i Małgosi” czy “Czerwonym Kapturku” (zjedzonym przez wilka). Uważam, że nie można dać się zwariować.

Jednak zgodzę się, że nadmierne epatowanie magią w bajkach czy baśniach może być szkodliwe.Chętnie poczytam opinie Czytelników na ten temat. Myślę, że przy okazji pojawią się kolejne propozycje lektur dla najmłodszych.


 

Pobierz bezpłatny Raport:

Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń                                      

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach pochodzących od Dariusza Zalewskiego, który jest administratorem danych osobowych. Ze szczegółami usługi i danymi adresowymi administratora zapoznałem się w Polityce Prywatności.

POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione NOWOŚĆ!
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________