Dla tych co preferują wczasy z książką przygotowałem zestaw pięciu pozycji książkowych do przestudiowania w te wakacje. Opracowania dotyczą zagadnień wychowawczych i są podstawą do zrozumienia przesłania, które spotykają Czytelnicy odwiedzający Edukację-Klasyczną.PL. Wymienione pozycje nie są nowościami, weszły już w wiek dojrzały. Przeszły próbę czasu i naprawdę pomagają zrozumieć czym jest wychowanie.

O. Jacek Woroniecki OP, Katolicka etyka wychowawcza

Katolicka etyka wychowawcza (3 tomy) o. Jacka Woronieckiego, to dzieło fundamentalne. Najlepsze i najobszerniejsze w języku polskim wyjaśnienie katolickiej teorii cnót w kontekście wychowania. W okresie komunistycznym wydawnictwo KUL wydało książkę, ale z ingerencją cenzury. W bieżącym roku Instytut Edukacji Narodowej dokonał wznowienia dzieła – wydanie pełne, w twardej oprawie, doskonała redakcja. W końcu otrzymaliśmy pełną wersję tego dzieła.

Werner Jaeger, Paidea. Formowanie człowieka greckiego

O ile o. Jacek Woroniecki wyjaśnia teorię cnót w kontekście wiary katolickiej, to paideia Wernera Jaegera stanowi fundamentalny opis podstaw wychowania w ujęciu starogreckim. Erudycja Jaegera pomaga nam zagłębić się w korzenie kultury i zrozumieć czym właściwie jest szeroko pojęta edukacja. Napisałem kiedyś prowokacyjnie, że kto nie czytał Paidei, bądź nie zna zagadnień w niej podejmowanych, a wypowiada się na tematy pedagogiczne, ten za bardzo nie wie o czym mówi. Rzeczywiście – coś jest na rzeczy w takim twierdzeniu.

O. Marian Pirożyński, Kształtowanie charakteru

Praca o. Pirożyńskiego w przystępny sposób przybliża zasady kształtowania charakteru w nawiązaniu do myśli klasycznej i katolickiej. Książka pomimo tego, że powstała przed II wojną światową, napisana jest przystępnym językiem, zrozumiałym dla współczesnego nastolatka. Ma charakter analitycznego przewodnika pokazującego co konkretnie robić, aby odpowiednio uformować swój charakter.

Ks. Tihamer Tóth, Młodzieniec z charakterem

Kontynuacja tematyki związanej z formowaniem charakteru. Praca napisana przez świetnego kaznodzieja i pisarza katolickiego, węgierskiego biskupa Tihamera Tótha.

O ile książka o. Pirożyńskiego jest przewodnikiem pokazującym, jak krok po kroku formować charakter, to praca biskupa Tihamera Tótha jest zbiorem felietonów, wskazującym na różne aspekty pracy nad sobą.Oprócz wielu cennych wskazówek po przeczytaniu książki otrzymujemy potężnego “kopa motywacyjnego” do przezwyciężania własnych słabości.

Jadwiga Zamoyska, O wychowaniu

Generałowa Zamoyska prowadząc szkołę poznała praktyczną stronę pracy wychowawcy. Książka napisana w tradycyjnym i katolickim duchu. Ukazuje niezmienne prawdy, które pozostają w każdych warunkach aktualne.

Zachęcam do poszukania tych książek w księgarniach internetowych. Przynajmniej trzy z nich można znaleźć w Księgarni Wysyłkowej Instytutu Edukacji Narodowej.

 Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________