Cyberprzemoc i jej skutki na ogół kojarzone są z obrażaniem i poniżaniem innych.  Jednak badania opublikowane  22 marca w British Journal of Developmental Psychology rzucają nowe światło na problem.

Okazuje się, że nie tylko internetowa agresja może wpływać negatywnie na psychikę dzieci – informuje serwis Science Daily .


Badanie dotyczyły ostracyzmu w sieci.  Prof. Dominic Abrams wraz z zespołem przebadał różne grupy osób pod kątem zachowań będących skutkiem lekceważenia i pomijania w trakcie gry online. We wszystkich badanych grupach wiekowych ostracyzm współgrających znacząco obniżył  poczucie własnej wartości i znaczenia. Jednocześnie sprzyjał obniżeniu nastroju.  Wykluczenie społeczne w trakcie gier najsilniej odczuły dzieci 8-9 letnie. W grupie młodzieży i dorosłych radzono sobie z tym nieco lepiej.
Po tym eksperymencie nasuwa się refleksja, iż życie przenosi się do sieci, a tam – tak jak wszędzie – każdy chce mieć znaczącą pozycję społeczną. Jeśli jest lekceważony i pomijany rodzi to w nim frustrację. Frustracja jest tym większa, im to nowe, internetowe życie jest dla niego ważniejsze.
Dlaczego małe dzieci odczuwają tę sytuację najdotkliwiej? Pewnie dlatego, iż  w większym stopniu identyfikują się z grupą, z uwagi na to, że chodzi akurat o zabawę, która jest integralną częścią ich życia. Gdyby badano reakcję na ostracyzm w trakcie na przykład dyskusji na forum skutki  wykluczenia prawdopodobnie bardziej odczułyby osoby starsze.

 

Pobierz bezpłatny Raport:

Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń                                      

Chcę zapisać się do newslettera, a co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach pochodzących od Dariusza Zalewskiego, który jest administratorem danych osobowych. Ze szczegółami usługi i danymi adresowymi administratora zapoznałem się w Polityce Prywatności.

POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione NOWOŚĆ!
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________