“Komputery i Internet są przyszłością narodu” – takie hasło wieszają na swoich sztandarach edukacyjni technokraci. Wiele osób wierzy, że kluczem do sukcesów w edukacji jest komputer i Internet. Do myślenia musi zatem dawać im pewien fakt.

Oto okazuje się, że pracownicy Doliny Krzemowej czy menagerowi firmy eBay wysyłają dzieci do szkół, w których nie ma komputerów. Po prostu wolą, gdy ich maluchy są nauczane tradycyjnymi metodami.

Nowa moda

buntNa usta ciśnie się pytanie: jak to, ci którzy są pionierami najnowszych technologii sami pozbawiają tych dobrodziejstw swoje dzieci? Cóż, do medialnych newsów trzeba zachować pewien dystans. Niemniej faktem jest, że z Zachodu idzie nowa moda zwana slow parenting. Można powiedzieć, że chodzi o wyhamowanie tempa życia w kontekście wychowania.

Słowem – to co obserwujemy dzisiaj, czyli bieganie rodziców z dziećmi z jednych zajęć na drugie, aby lepiej przygotować dzieciaka do “wyścigu szczurów”, na Zachodzie jest w chwilowym (bądź stałym) odwrocie. Znaczy się, że teraz cool jest rozmawianie z dziećmi, odstawienie ich od komputerów, technologicznych gadżetów, na rzecz wycieczki krajoznawczej za miasto, czy zwykłej rozmowy.

Autorem zamieszania jest publicysta Carl Honoré, który napisał książkę “Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój”. W swojej pracy opiewa właśnie zalety pedagogicznego wyhamowania.

Naturalizm czy znudzenie?

Jaka jest przyczyna nowego “trendu”. Z jednej strony mamy pewne przesycenie multimediami w dookolnym świecie. Nowoczesne technologie mimo wielu zalet czasami po prostu nużą i człowiek ma ich dość. Jak widać wiedzą to nawet ludzie, którzy niekoniecznie muszą być uformowani w duchu tradycyjnej kultury. Z drugiej – możemy tu mieć do czynienia z odradzeniem się różnych naturalistycznych idei w wychowaniu. Duch, Jana Jakuba Rousseau jest wciąż żywy i być może odradza się w nowej postaci.

Dlatego nowe idee niewiele tak naprawdę mają wspólnego z konserwatyzmem czy tradycjonalizmem pedagogicznym. Całość sprawia wrażenie obijania się od ściany do ściany. Raz skrajny technologizm, a za chwilę ucieczka w naturę. Jak widać współczesny człowiek nie jest w stanie znaleźć złotego środka.

Pierwotnie na: PCH24Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________