Do popularnych tematów poszukiwanych w sieci należą te związane z tzw. “rozwojem osobistym”. Ludzie poszukują informacji o tym: „jak zapanować nad sobą?”, „jak sobie rozkazywać?”, „jak działać skutecznie?”, „jak nie odkładać zajęć na później?”, „jak nawiązywać właściwe relacje z innymi?” czy „jak panować nad emocjami?”.

Dlaczego pęd ku samodoskonaleniu (wśród dorosłych) jest dzisiaj tak popularny? Najprostszą odpowiedzią będzie stwierdzenie, że każdy szuka szczęścia, ale każdy szczęście pojmuje inaczej. Żeby je osiągnąć, musi umiejętnie postępować, a żeby umiejętnie postępować, musi wiedzieć jak.

Stąd bierze się odwieczne pragnienie kształtowania charakteru czy – jak to się mówi obecnie – osobowości. Można powiedzieć, że pewien stały zestaw umiejętności niezbędny jest do właściwego funkcjonowania w społeczności ludzkiej, niezależnie od epoki.

Dawniej człowiek z ukształtowanym charakterem potrafił sobie rozkazywać, panować nad sobą, działać wytrwale i skutecznie. Słowem – posiadał pewien klasyczny zestaw cnót niezbędny do prawidłowego funkcjonowania w środowisku oraz generalnie radzenia sobie w życiu.

Jest jednakże różnica między współczesnym rozwojem osobistym, a dawnym kształceniem charakteru. O ile kiedyś chodziło o ukształtowanie „zespołu cnót”, które usprawniały człowieka i przygotowywały do życia, tak dzisiaj nie mówi się o cnotach moralnych, a rozwojowi osobistemu nadaje się nieco inne znaczenie.

I nie tylko chodzi o wyakcentowanie różnych technik mających pobudzać „potencjał umysłu”. Generalnie mniej zwraca się uwagę na aspekt moralny, a rozwój osobisty ma zwykle ideologiczny i praktyczno-zawodowy wymiar.

Dla subskrybentów moich biuletynów przygotowałem specjalny materiał. W nagraniu audio przedstawiam: “10 mitów rozwoju osobistego”, czyli zbiór dosyć powszechnych przekonań, które często uniemożliwiają skuteczne samowychowanie, a także sprzyjają ideologizacji rozwoju osobistego.

Materiał nie jest ogólnodostępny, gdyż chcę w ten sposób podziękować prenumeratorom moich biuletynów, a także zależy mi by dotarł on do osób rzeczywiście zainteresowanych tematem.


Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________