Wychowanie to skomplikowany proces, którego nie da się opisać w kilku słowach. Trudno też dawać uniwersalne rady, bo każdy człowiek jest inny. Mówi się nawet, że pedagogika powinna zajmować się indywidualnymi przypadkami. Jednak zaryzykuję….

Poniżej kilka “szybkich” rad w kwestii wychowania, które w chaosie codzienności, być może komuś coś uporządkują, przypomną o czymś zapomnianym:

1. Podsuń inspirującą książkę

Podsuń dorastającemu dziecku inspirującą książkę. Polecam np. o. Pirożyńskiego “Kształcenie charakteru”. Czasami nasze wieloletnie starania nie przynoszą efektu, a jedna książka wszystko zmienia. Coś zaskakuje.

2. Wykorzystaj… pouczenie

Jeśli oglądasz z dzieckiem filmy, czytasz książki, słuchasz radia stosuj tzw. pouczenie. Po prostu wypowiedz swój komentarz do wydarzenia czy usłyszanych faktów. Przedstaw argumenty, które sprawiają, że dziecko szerzej spojrzy na dany problem i go zrozumie. W ten sposób kształtuje się światopogląd synów i córek.

3. Twórz wspomnienia

Pielęgnuj zwyczaje religijne. Niech dzieci chodzą na Różaniec, Majówkę, uczestniczą w procesjach Bożego Ciała, Pasterce itp. Ucz pewnych zwyczajów domowych, które sprzyjają porządkowi i pracy nad charakterem. Ludzie dorośli lubią wracać do dzieciństwa, a jeśli kiedyś nawet oddalą się od Kościoła, to wracając wspomnieniami do dawnych lat napotkają świat dziecięcych wartości.

4. Zaangażuj się w wychowanie

Pamiętaj: gdy nie zaangażujesz się w wychowanie, to nie wychowasz dziecka. Bylejakość, odpuszczenie kontroli nad telewizją, Internetem, w imię “świętego spokoju” czy braku czasu, to najgorsza droga. Taka postawa zemści się wcześniej czy później. Przygłuszone problemy wrócą ze zdwojoną siłą.

5. Skoncentruj się na kształtowaniu cnót

Wychowanie polega głównie na kształtowaniu cnót, a nie snuciu opowieści o tolerancji, prawach dziecka itp. Na stronie https://edukacja-klasyczna.pl znajdziesz wiele artykułów na temat kształtowania cnót.

6. Organizuj środowisko wychowawcze

Poszukuj organizacji, które wychowują dzieci w podobnym duchu do Ciebie. Rodzina powinna mieć dodatkowe wsparcie w swojej funkcji wychowawczej. W tych organizacjach dziecko znajduje rówieśników myślących podobnie, nasiąka pozytywną atmosferą i znajduje “argument społeczny” – skoro nie tylko rodzice myślą w ten sposób, to chyba coś w tym jest (“Sokół”, ZHR, Ruch Czystych Serc).

7. Módl się z dzieckiem

Módl się za dziecko, módl się z dzieckiem. Nie wystarczy tylko mówić, żeby się modliło.

8. Nie narzekaj na “dzisiejszą młodzież”

Nie narzekaj na tzw. “dzisiejszą młodzież”. Świat rzeczywiście jest inny, ale człowiek tak naprawdę pozostaje ten sam, ma takie same słabości i wady. Zmienia się tylko kontekst kulturowy, na który młodzież nie ma wpływu.

 

 Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________