W powieści “Pożoga”,  Zofia Kossak opisuje wizytę w jej domu młodych czerwonoarmistów. Nie pamiętam dokładnie, ale prawdopodobnie mieli nakaz kwaterunku. Byli to dosyć naiwni, ale jeszcze nie zepsuci ideologią młodzi ludzie wcieleni do armii.

Po kilku miesiącach ci sami żołnierze trafiają znowu na tę samą kwaterę. Według Zofii Kossak nastąpiła w nich gruntowna przemiana. Stali się nieufni, opryskliwi i chamscy. Tak “krasnaja armia” i generalnie komunizm zmienia ludzi.

Drugi fragment znalazłem w jednym z opowiadań Józefa Mackiewicza. Narrator rozmawia z chłopem pracującym bodaj przy wyrębie lasu. Chłop narzeka na komunizm. Mackiewicz mu wtóruje, mówiąc, że bieda itd. Ale ów mężczyzna odpowiada: – Nie panie. Bieda u nas zawsze była, ale żyć u nich nudno. Nudno i już (cytuję z pamięci).

Czy łamanie charakterów ludzkich i produkcja nudy, to domena wyłącznie komunistów? Czy po przejściu przez współczesne instytucje młody człowiek przemienia się w anioła? Czy demoliberalizm podobnie jak komuna nie utwierdza w człowieku poczucie nudy i bezsensu?

System deformuje ludzi

Zdaję sobie sprawę, że po grzechu pierworodnym i wygnaniu z raju człowiek musi zmagać się z własnymi słabościami oraz wadami innych ludzi. Ale to coś, co nazywa się demoliberalizmem czy współczesną kulturą Zachodu, nie jest na pewno najlepszą organizacją życia zbiorowego na tym padole łez i nie wspomaga człowieka w walce z jego słabościami. Wręcz przeciwnie – zła organizacja życia społecznego i wadliwie funkcjonująca gospodarka jest wodą na młyn ludzkich ułomności. Na ich tle mierne charaktery widać jak na dłoni.

Jeśli młodzi krasnoarmiejcy zmieniali się wstępując w struktury armii, to analogicznie dzisiaj ludzie dziczeją pod wpływem oddziaływań demoliberalnych struktur społecznych. Stąd intrygi, mściwość, nienawiść. Jakby samo życie nie było na tyle ciężkie, sami wzajemnie się zwalczają.

Dlatego uodpornienie na działanie tychże struktur musi wiązać się z właściwą formacją wychowawczą opartą na kształtowaniu cnót. Powtarzam to od lat – nie uodpornicie swoich dzieci na działanie “systemu”, jeśli wcześniej nie uformujecie sprawności moralnych (nieustannie polecam → Wychować człowieka szlachetnego.)

Demoliberalizm nie różni się tu istotnie od komunizmu. Jeden i drugi psuje ludzi. Tylko każdy po swojemu.

Żyć u nich nudno

Mackiewicz pisał, że u komunistów życie jest nudne. Zgodzę się z nim, ale równocześnie nie widzę podstaw do stwierdzenia, jakoby pewien rodzaj nudy nie trawił ludzi i dzisiaj. I bynajmniej nie uważam tak, bo nie jest mi dane jeździć w wakacje do Egiptu czy Chorwacji oraz, że nie posiadam wielkiego ekranu zawieszonego na ścianie, który umożliwiałby mi oglądanie świata na kolorowo.

Nuda, o której piszę, nie bierze się z braku rozrywek, ale z ich jałowości i bezsensu. Ten kolorowy kołowrót wcześniej czy później prowadzi do mdłości po spojrzeniu w lustro. (“Niespokojna jest dusza człowieka dopóki nie spocznie w Bogu”. św. Augustyn)

Dlatego, ci którzy kręcą się w “diabelskim młynie” rozrywek, tak naprawdę wcześniej czy później odkryją w sobie nudę. Bo u dzisiejszych władców, podobnie jak u komunistów: żyć po prostu nudno.

Prawdziwe życie jest gdzie indziej. Ten kto zrozumiał, że jego życie jest wędrówkę do Nieba – za bardzo nie dostrzega różnicy między poszczególnymi systemami społecznymi. Prowadzi walkę na innym poziomie ducha. (“Walka duchowa wymaga elegancji właściwej szermierzowi”. N.G. Davila) Tam nigdy nie jest nudno. Zawsze coś się dzieje. A w strukturach społecznych, w zachowaniach innych dostrzega tylko znaki, które odpowiednio odczytane kierują go na właściwe tory.

Zrozumienie tej prawdy jest fundamentalne dla naszego życia i wychowywania dzieci. Musimy je przysposobić do codziennej walki duchowej, do patrzenia z dystansem na ten świat, którego i tak nie da się uratować.

Życie jest gdzie indziej. A tutaj zawsze będzie nudno. Nudno i już.

Wykorzystano: Zofia Kossak, Pożoga, 2008 r.
Zapisz się na newsletter a otrzymasz darmowy raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń oraz artykuł w PDF: 23 wskazówki, jak wydawać polecenia dzieciom


Akceptuję politykę prywatności - Twój e-mail będzie bezpieczny.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej, informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez Firma EK Dariusz Zalewski. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymywania wiadomości.
 


POLECAM MOJE KSIĄŻKI I KURSY AUDIO

form
KSIĄŻKA: Wychować człowieka szlachetnego
form
KSIĄŻKA: Decyduj i walcz!
KSIĄŻKA: Rozumna dyscyplina NOWOŚĆ!!!
KSIĄŻKA: Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice
___________________________________________________________________________
Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Jak panować nad klasą?
KURS AUDIO: Obżarstwo poskromione
KURS AUDIO: Cud posłuszeństwa
KURS AUDIO: Mocarz zmiany. 
___________________________________________________________________________