Dwa lata temu przygotowałem i przez pewien czas upowszechniałem jedyny w swoim rodzaju dokument: „Ratio Studiorum Edukacji-Klasycznej.PL”. Jest to propozycja zapisów do statutu szkoły zgodnego z modelem wychowania, który staram się popularyzować na tym blogu. Teraz można go pobrać ponownie.

Unikalny tekst

Proponuję dokument jedyny w swoim rodzaju. Opisuje on założenia szkoły (a właściwie szerzej: systemu dydaktyczno – wychowawczego), tworzonej na gruncie klasycznym i katolickim. Punktem odniesienia jest głównie myśl starożytna i średniowieczna (św. Tomasz z Akwinu).

Jego wyjątkowość polega na tym, że mało kto dzisiaj pisze statuty szkolne, wzorując się na myśli św. Tomasza czy jego kontynuatorów (o. J. Woronieckiego) i dodatkowo, dostosowuje całość do współczesnych realiów.

Dla kogo przeznaczony jest dokument?

Dokument ma formę statutu i swoją nazwą nawiązuje do słynnych regulaminów szkół jezuickich (patrz zdjęcie obok).  Zawiera cele kształcenia i wychowania, wskazuje na metody, formy, środki oraz określa zadania nauczycieli. Nie jest to jednak dokument prawny, lecz raczej manifest pedagogiczny, dlatego przy stosowaniu jego zapisów należy poradzić się osób kompetentnych w zakresie prawa oświatowego.

Przeznaczony jest głównie dla nauczycieli, dyrektorów oraz przedstawicieli organów prowadzących szkół zainteresowanych takim modelem kształcenia. Mogą oni wykorzystać jego zapisy (według własnego uznania) w statutach czy regulaminach szkolnych. (Proszę tylko o wzmiankę z jakiego źródła korzystano.)

Ale uwaga! Skorzystają z niego również rodzice czy osoby domowo edukujące dzieci. Ratio Studiorum Edukacji-Klasycznej PL jest bowiem taką małą konstytucją klasycznego wychowania i edukowania dzieci. Dlatego nie można ograniczać go do jednej grupy zawodowej.

Jak można pobrać Ratio Studiorum Edukacji-Klasycznej.PL?

Każdy może go pobrać w formacie PDF. Proszę tylko o spełnienie jednego warunku, który pomoże mi w upowszechnianiu idei Edukacji Klasycznej.

Klikając w przycisk poniżej, dzięki specjalnej aplikacji, Czytelnik poleca fanpage Edukacji-Klasycznej na swoim profilu na Facebooku. Proszę o wpisanie np.: „Zachęcam do polubienia tej strony o edukacji”. Zaraz potem pojawi się link po kliknięciu w który będzie można pobrać dokument w PDF.

Takie „zadanie”  nic nie kosztuje, za to dla mnie jest olbrzymią pomocą w dotarciu do Czytelników i upowszechnianiu treści głoszonych na blogu.

Zapraszam do pobrania dokumentu. Proszę kliknąć w przycisk poniżej:

_____________________________

_______________________________________________________________

Dowiedz się więcej na temat klasycznego wychowania

form
Decyduj i walcz!
form
Wychować człowieka szlachetnego
Jak panować nad klasą? AKTUALNIE PROMOCJA!
Jak panować nad klasą?
Sztuka samowychowania
Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice

____________________________________________________________