Sejm uchwalił ustawę o tzw. „jedzeniu śmieciowym” w szkołach. Dla tych co nie są w temacie: od przyszłego roku szkolnego pewne produkty uznane przez ministra zdrowia za szkodliwe dla dzieci mają być usunięte ze sklepików szkolnych.

W swoich książkach i artykułach często piszę o ascezie i umiarkowaniu, powinienem zatem być zadowolony z tej decyzji, bo przecież w jakimś sensie służy ona szeroko pojętej wstrzemięźliwości w jedzeniu i piciu.

śmieciowe jedzenieJednak jest to ten rodzaj umiarkowania, które – jakby to napisać? – nie jest utrzymane w moich klimatach.

Nie chodzi w nim bowiem o kształcenie charakteru, ale o tzw. „zdrowe żywienie”, które często wykorzystywane jest w różnych wojenkach ideologicznych.

Współczesna „kultura zachodnia”, jeśli zachęca do wyrzeczenia to: albo dla zdrowia i urody, albo dla pieniędzy. Nie twierdzę, że są to złe motywacje, twierdzę, że oderwane od głównej – są niewystarczające. A główną motywacją powinien być rozwój duchowy.

Druga rzecz, jaka nasuwa się w kontekście omawianej ustawy, to brak zaufania do szkół i do samych rodziców. Zakłada się bowiem, że rodzic, gdy daje dziecku pieniądze, mówiąc: „masz kupić w sklepiku produkt X”, nie wie, co dla jego dziecka jest dobre, a co złe.

Państwo ma prawo prowadzić określoną politykę, ale czy koniecznie wszystko trzeba regulować prawnie? Czy nie wystarczyłby np. list ministra do dyrektorów szkół, ewentualnie jakaś kampania społeczna?

Wjeżdżanie z zapisami prawnymi do sklepików szkolnych, to kolejny przejaw nadmiernego, odgórnego regulowania zasad życia społecznego.

Fot. Autor

PS. Już wkrótce (w przeciągu kilku tygodni) będzie dostępny mój nowy kurs audio o formowaniu cnoty umiarkowania w jedzeniu i piciu. Zapisz się na LISTĘ OCZEKUJĄCYCH, aby w pierwszej kolejności otrzymać informację, gdy kurs się ukaże.
MOJE KSIĄŻKI I EBOOKI

form
Wychować człowieka szlachetnego
form
Decyduj i walcz!
Jak panować nad klasą? AKTUALNIE PROMOCJA!
Jak panować nad klasą?
Sztuka samowychowania
Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice

___________________________________________________________


Pobierz za darmo raport: Dwie rzeczy, które musisz zrobić, żeby dzieci słuchały Twych poleceń


Akceptuję politykę prywatności