Dzisiaj wpis o charakterze informacyjno-organizacyjnym. Podzielę się dwoma informacjami i będę miał jedną prośbę.  

Program i metoda

Po opublikowaniu, pod koniec listopada ubiegłego roku, książki: „Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice” skupiłem się na tworzeniu programu wychowawczego, w którego centrum znajdą się sprawności moralne (cnoty).

Nazywam to, czym aktualnie się zajmuję programem, ale myślę, że można mówić tu o metodzie, czyli sposobie postępowania wychowawczego, który zmierza do określonego celu.

Co prawda, w wielu moich artykułach nawiązuję do tego zagadnienia, ale tym razem chodzi o coś więcej. O pogłębioną strategię postępowania, zawierającą konkretne środki, które pomogą rodzicom w codziennej pracy wychowawczej.

Paradoks polega na tym, że rodzice czy nauczyciele nieustannie otrzymują informacje o nowych metodach, które w cudowny sposób mają rozwiązać ich problemy. Jednak nie zawsze mają świadomość, że odwołują się one do konkretnej koncepcji człowieka, która nie ma korzeni katolickich.

Nie istnieją bowiem neutralne koncepcje wychowania. Każda musi nawiązywać do specyficznej wizji człowieka, czyli musi odpowiadać na pytania: 1) kim on jest?, 2) dokąd zmierza?

Rodzice zazwyczaj nie mają wyboru i korzystają z propozycji pedagogicznych, które aktualnie są dostępne.

Mam nadzieję, że po opublikowaniu wspomnianego programu ten wybór już będą mieli. Będzie to chyba jedyna z nielicznych (jak nie jedyna) tego rodzaju propozycja, odwołująca się do zasad klasycznego wychowania w oparciu o cnoty.

Spotkania z Czytelnikami

Druga sprawa. Od czasu do czasu spotykam się z Czytelnikami. Na wykładach realizuję różne tematy związane z formowaniem charakteru, cnót itp.

Jeśli ktoś chciałby zorganizować spotkanie proszę o kontakt za pośrednictwem tego ==>Formularza.

Pragnę jednak zastrzec, że z uwagi na obowiązki zawodowe nie zawsze jestem dyspozycyjny. Najłatwiej jest mi organizować spotkania w weekendy (sobota). W ciągu tygodnia może być problem ze znalezieniem optymalnego terminu. Niemniej proszę o wysłanie zgłoszenia (zapytania), być może uda się coś zorganizować.

Kwestia opinii

I jeszcze jedna kwestia, a właściwie prośba.

Brzmi ona tak: jeśli ktoś z Państwa zna moje książki, to proszę o podzielenie się opinią na ich temat. Opinia będzie zwrotną informacją dla mnie (w jakim kierunku mam iść, czego unikać itp). Nie ukrywam, że będzie to też czytelna wskazówka dla potencjalnych Czytelników.

Najlepszym miejscem do zostawienia takiej opinii są komentarze na stronie sprzedażowej.
Zachęcam zatem do podzielenia się swoją opinią (krytyczne oczywiście też dopuszczam, o ile forma nie będzie obraźliwa!):

„Decyduj i walcz!” ==> TUTAJ
„Wychować człowieka szlachetnego” ==>TUTAJ
„Nieposłuszne dzieci, posłuszni rodzice” ==> TUTAJ